Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

Zygmunt Orlik - wspomnienie

Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w wieku 83 lat odszedł Zygmunt Orlik - historyk, nauczyciel, autor wielu publikacji dotyczących ziemii pszczyńskiej. 

W latach 1973-1975 pełnił on funkcję dyrektora Gminnego Zespołu Szkół w Pawłowicach, następnie od 1982 r. do 1985 r. dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Był również pracownikiem katowickiego kuratorium oświaty na stanowisku metodyka z historii, gdzie stał się prekursorem nauczania historii regionalnej na terenie ziemi pszczyńskiej. Od 1985 r. na emeryturze. Był również radnym gminy Suszec oraz Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Zygmunt Orlik był autorem kilkunastu książek popularno-naukowych z zakresu dziejów regionalnych i wojskowości. W 2013 r. został laureatem nagrody „Genius Loci – Wierny Opiekun Ziemi Śląskiej”, ustawionej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Księgarzy, przyznawanej pisarzom regionalnym. Na łamach śląskich czasopism zostało opublikowane ponad pół tysiąca artykułów, jego autorstwa, z zakresu dziejów Śląska. W 2016 roku otrzymał medal "Za zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego".

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dyrektor Maciej Kluss
oraz pracownicy
Muzeum Zamkowego w Pszczynie

wszystkie aktualności