Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

Zimowe Buszowanie po Zamku

W Stajniach Książęcych Muzeum Zamkowego w Pszczynie zakończył się projekt „Zimowe buszowanie po zamku”. W dniach od 2 do 6 lutego kilkunastoosobowa grupa tropicieli w wieku od 6 do 12 lat poznawała Zamek od kuchni i śledziła przebieg tajemnych zamkowych korytarzy. Młodzi poszukiwacze przygód doświadczyli „wirtualnej” przejażdżki karetą pszczyńską poznając niewygody podróży takim środkiem transportu. Po tym odwiedzili bibliotekę miejską by poznać lokalne pszczyńskie legendy. Tam spotkali grupę dzieci spędzających wolne dni ferii w bibliotece. Wszyscy wspólnie zawitali do biblioteki cyfrowej w Stajniach Książęcych. W jej zasobach dzieci chętnie szukały kolejnych zamkowych legend. Młodzi odkrywcy, zachęceni nowo poznanymi tajemniczymi opowieściami, stworzyli własną legendę o księżnej Urszuli. Wszyscy świetnie współpracowali i postanowili wspólnie spędzić kolejny dzień pełen atrakcji. Niewątpliwie największą z nich była maskarada, zorganizowana na wzór tych, które odbywały się w Zamku za panowania książąt pszczyńskich. Koledzy z biblioteki przygotowali dla wszystkich maski karnawałowe i w pięknych strojach balowych wspólnie poczuli atmosferę towarzyskiego życia dworskiego. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym projekcie organizowanym w ramach „Wakacyjnego buszowania po zamku”!

LEGENDA O KSIĘŻNEJ URSZULI

Dawno, dawno temu w Zamku Pszczyńskim żyła śliczna księżna Urszula, która urodziła 21 dzieci. Chłopcy codziennie wbiegali do kuchni i rozbijali talerze oraz kubki, z czego kucharz był bardzo niezadowolony. Zjeżdżali po poręczy i krzyczeli na cały zamek. Chodzili brudnymi butami po świeżo umytej podłodze. Łowili żaby z parkowego stawu i przynosili je do zamku.
Kiedy księżna spała na szezlongu, chłopcy przynosili jej pod nogi małe martwe myszki. Denerwowali książęce psy, które ze złości cały czas głośno szczekały. Płoszyli konie ze stajni strzelając z bata. Nocą zakładali świeżo uprane prześcieradła i jako duchy straszyli mieszkańców zamku. A na dodatek każdy z posągów ubierali w najpiękniejsze stroje i korale swojej mamy- księżnej, a jej nowymi butami wchodzili w błoto.
I choć byli bardzo niegrzeczni, księżna niezmiernie ich kochała.

Autorami tekstu i ilustracji do legendy są:

Krzysiu Chrzan, Michasia Drzał, Patrycja Gamża, Tobiasz Gąsior, Karolina Ginda, Zosia Jechemczyk, Kaziu Jochemczyk, Ania Jureczko, Helenka Konieczny, Jerzyk Konieczny, Małgosia Machnik, Hubert Pietruszka, Wiktoria Romuzga, Hania Świtlik, Kacper Szweda, Zosia Ulczok, Szymon Ulczok, Ola Waleczek, Gabryś Wrzoł.

Legenda powstała na zakończenie projektów „Zimowe buszowanie po zamku” realizowanego przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie Stajnie Książęce i „Moja przygoda w muzeum” realizowanego przez Bibliotekę Miejską w Pszczynie podczas wspólnego spotkania w dniu 4 lutego 2015 r.

wszystkie aktualności