Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

Wiosna z Fryderykiem w Pszczyńskim Zamku 2018

 

Zapraszamy na tegoroczną „Wiosnę z Fryderykiem” – na cztery recitale fortepianowe, podczas których twórczość naszego największego kompozytora zostanie ukazana w odniesieniu do pewnych utrwalonych i praktykowanych kanonów wykonania tej muzyki. Często w takich przypadkach mówimy o szkołach, podobnie jak w przypadku malarstwa, stworzonych przez mistrzów i następnie nie tyle utrwalanych, co twórczo rozwijanych przez ich następców. Pierwszym Mistrzem, który stworzył „szkołę interpretacji” mazurków, polonezów koncertów itd.  był sam Chopin. Kultywowali ją, niekiedy z przesadną nabożnością, jego uczniowie. Jak wiadomo miał ich wielu, a w tym gronie również wybitnych.

Zapraszamy Państwa na wszystkie nasze koncerty, życząc pięknych, muzycznych wrażeń
W imieniu Organizatorów, Jan Popis

Harmonogram:
Sobota, 3 marca 2018 r. godz. 17.00
Sobota, 10 marca 2018 r.  godz. 17.00
Sobota, 17 marca 2018 r.  godz. 17.00
Sobota, 24 marca 2018 r.  godz. 17.00

Bilety w cenie: 35 zł
Rezerwacja biletów odbędzie się poprzez system rezerwacji: www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl, tel. 32 210 30 37.

 

Program:

Sobota, 3 marca 2018 r. godz. 17.00

FRANÇOIS  DUMONT
Chopin i tradycje francuskie  

FRYDERYK CHOPIN
2 Walce: Es-dur op. 18, cis-moll op. 64 nr 2

CLAUDE DEBUSSY
La plus que lente (valse)

MAURICE RAVEL
La valse

FRYDERYK CHOPIN
Nokturn b-moll op. 9 nr 1
III Sonata fortepianowa h-moll op. 58

Sobota, 10 marca 2018 r. godz. 17.00

ELŻBIETA  BILICKA
Fryderyk  wśród swoich

KAROL SZYMANOWSKI
2 Preludia z op. 1: nr 1 i nr 7
2 Mazurki z op. 50: nr 1 i nr 2

FRYDERYK CHOPIN 
IV Scherzo E-dur op. 54
Nokturn E-dur op. 62 nr 2
IV Ballada f-moll op. 52

MICHAŁ  DZIEWIOR
Fryderyk  wśród swoich

IGNACY JAN PADEREWSKI
Nokturn B-dur op. 16 nr 4
Krakowiak fantastyczny H-dur op. 14 nr 6

FRYDERYK CHOPIN
Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Etiuda As-dur op. 25 nr 1
Walc As-dur op. 34 nr 1
I Scherzo h-moll op. 20

Sobota, 17 marca 2018 r. godz. 17.00

ALBERTO  NOSÈ
Inspiracje śródziemnomorskie

FRYDERYK CHOPIN
2 Nokturny op. 27: cis-moll i Des-dur
II Scherzo b-moll op. 31
IV Ballada f-moll op. 52

FRANCESCO PAOLO FRONTINI
Hommage à Chopin

FRYDERYK CHOPIN
Souvenir de Paganini

FERENC LISZT 
123 Sonet Petrarki
Après d’une lecture du Dante. Fantasia quasi Sonata

Sobota, 24 marca 2018 r. godz. 17.00

VALENTINA  IGOSHINA
Chopin i Rosjanie

SERGIEJ RACHMANINOW
Wariacje na temat Corellego (“La Folia”)

 FRYDERYK CHOPIN
24 Preludia op. 28

Wiosna z Fryderykiem 2018

5

Biografia

FRANÇOIS  DUMONT 

Absolwent Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie fortepianu prof. Bruno Rigutto oraz Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech. Laureat V Nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010). Ponadto zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Steinwaya (2002), I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Jeana Francoix (2007), IV Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu (2009). Koncertuje w Europie, USA, Chinach, Japonii. Występował z Cannes Symphony Orchestra (Francja), Cleveland Symphony (USA), Orkiestrą Teatru Maryjskiego (St. Petersburg), National Belgium Symphony, Tokyo Symphony, Wuhan Philharmonic (Chiny), Filharmonią Narodową w Warszawie. Jest zapraszany do udziału w najważniejszych festiwalach pianistycznych, również w Polsce („Chopin i jego Europa”, Festiwal Chopinowski w Antoninie, Festiwal Paderewskiego w Warszawie). Nagrał na płyty m.in. komplet sonat Mozarta, wszystkie utwory fortepianowe Ravela; także płytę chopinowską.

ELŻBIETA  BILICKA

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie  prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Podjęła też dalsze studia w Haute École de Musique w Genewie w klasie Nelsona Goernera. Brała udział w licznych konkursach pianistycznych, m.in. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy uzyskując tytuł laureata, nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu W.A. Mozarta oraz utworów patrona Konkursu (2016). Koncertuje w wielu miastach Polski, Europy, USA.

MICHAŁ  DZIEWIOR

Student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały. Jest laureatem m.in. 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku(2015), IV Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (2016), III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ”Halina Czerny-Stefańska in memoriam” (2017). Występował  z recitalami w Łazienkach Królewskich, NOSPR, w Żelazowej Woli. W 2015 r. w Filharmonii Berlińskiej koncertował z Das Sinfonie Orchester Berlin, a 2016 na 50. Festiwalu Chopinowskim w Nohant (Francja).

ALBERTO  NOSÈ

Absolwent Konserwatorium w Weronie pod kier. prof. Laury Palmierii oraz słynnej Pianistica Internazionale” w Imola w klasie prof. Franco Scali, Borisa Petrushansky’ego i Leonida Margeliusa. Laureat V Nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2000); również  nagród: Konkursu im. Busoniego w Bolzano (II), Maj Lind w Helsinkach (I), Vendôme w Paryżu (I), im. Marquerity Long i Jacquesa Thibaud w Paryżu (II), w Santander (Grand Prix), Top of the World w Tromsø (I). Występuje w Europie, Azji i USA na prestiżowych festiwalach i w największych salach (Carnegie Hall, Wigmore Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hal w Tokio, Mozarteum w Salzburgu, Konzerthaus w Berlunie, Filharmonia Narodowa); również z orkiestrami: London Philharmonic, English Chamber, Orchestre Philharmonique de Radio France, Finnish Radio Symphony, New Japan Philharmonic, Filharmonia Narodowa. Prowadzi klasy mistrzowskie w Genewie, N. Jorku, w Japonii. Nagrywa m.in. dla firmy Naxos.

VALENTINA  IGOSHINA 

Absolwentka Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie prof. Sergieja Dorenskiego i Larissy Dedowej. W wieku 14 lat wygrała trzyetapowy Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Następnie została laureatką I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Rachmaninowa w Moskwie (1997) oraz II Nagrody w Walencji na Międzynarodowym Konkursie im. José Iturbiego. Finalistka Konkursu Królowy Belgijskiej w Brukseli. Koncertuje w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji i Australii, m.in. z orkiestrami: Londn Philharmonic, Melbourne Symphony, BBC Scottish Symphony, Halle Orchestra, Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonia Narodowa. Dla firmy Warner Classics nagrała „Obrazki z wystawy” Musorgskiego i „Karnawał” op. 9 Schumanna, dla CPO komplet Preludiów Chopina. Wystąpiła w dwóch filmach biograficznych Tony Palmera poświęconych Rachmaninowowi i Chopinowi, w tym drugim – jako Delfina Potocka.

 

wszystkie aktualności