Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

Wielkanocna aranżacja wystawy "HODIE MIHI, CRAS TIBI..."

 

W czasie intensywnych przygotowań świątecznych chcemy zająć Wam chwilę opowieścią o dawnych śląskich zwyczajach kuchennych związanych z tym szczególnym czasem. Posiłki świąteczne wyraźnie różniły się od pożywienia codziennego, a nawet niedzielnego. W menu potraw spożywanych z okazji świąt religijnych zauważa się dążenie do zachowania jadłospisu tradycyjnego, często przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Charakterystyczne były potrawy spożywane w trakcie Wielkanocy. Obowiązkowo jedzono wówczas wędliny w większej niż na co dzień ilości, smażoną kiełbasę, jaja ugotowane w łupinach z cebuli (kroszonki), chrzan podawany na ostro, drożdżowe plecionki i kołacze. Wedle tradycji kroszonki dekorowane były w Wielką Sobotę. Jajka ozdabiane były przez młode dziewczęta i kobiety, które zdobiły je, aby ofiarować je swoim chłopcom, którzy przyjdą do nich w Wielki Poniedziałek, po dyngusie. Z kolei starsze kobiety ofiarowywały jajka swoim dzieciom lub wnukom. W połowie XIX wieku na stołach pojawiły się suto lukrowane baranki z ciasta. Pieczono także świąteczne strucle z posypką na wierzchu. A czy na Waszym stole znajdą się wędliny, chrzan, kroszonki, kołacze i baranki z ciasta?
Zapraszamy do zwiedzenia wielkanocnej aranżacji wystawy „HODIE MIHI, CRAS TIBI. Z miedzi zrodzone” gdzie zobaczycie m.in. jak wygląda nasz stół świąteczny i w czym dawniej można było upiec wielkanocną drożdżową babę, w czym zagotować wodę na świeżo zmieloną kawę oraz gdzie przechowywano bochny chleba.

 

Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na wielkanocne słodkości możecie się zainspirować składnikami wykorzystywanymi w XVIII w. do wypieku tradycyjnego placka wielkanocnego. Sporządzano go z ciasta, cukru z melasy, migdałów dwóch gatunków rodzynków, białego imbiru, cynamonu oraz gałki muszkatołowej.
Więcej ciekawostek znajdziecie w publikacji J. Kruczka, T. Włodarskiej, "Życie dworskie w Pszczynie (1765-1846)". Świat pszczyńskiej arystokracji za panowania rodziny Anhalt-Köthen-Pless
Książka dostępna w naszym sklepie: www.sklep.zamek-pszczyna.pl/…/J.-Kruczek,-T.-Wlodarsk…/113

wszystkie aktualności