Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

Niciak

Księżna Daisy von Pless (1873-1943), wspominając jak spędzała czas na dworze swego teścia Hansa Heinricha XI von Hochberga w Pszczynie tuż po zamążpójściu, u schyłku XIX wieku, pisze:

„W owym czasie wieczorami siadywałyśmy wszystkie wokół stołu z lampą pośrodku – kobiety należące do rodziny i nasze hafty. Miałam w zwyczaju wstawać rano bardzo prostoduszna i łagodna. Wszystkie siadałyśmy pod lipami i pisałyśmy listy lub szyłyśmy. Nic innego nie było nam wolno”.

 

   Fot. Przybornik do szycia (niciak), XIX w.
P. Kłosek Photography 

Przybornik do szycia (niciak), XIX w., wykonany z lakowanego drewna inkrustowanego masą perłową i złoconego, wewnątrz wykładany jedwabną morą oraz aksamitem, zamykany na kluczyk, z częściowo zachowanymi przyborami, m.in. szpulkami na nici, etui oraz poduszeczką na igły.

Najwcześniejsze przyborniki do szycia miały formę prostych toreb z tkaniny lub skóry. W XVIII w. w Europie zaangażowano metaloplastyków, złotników oraz innych rzemieślników do wyrobu przyborów do szycia przeznaczonych dla arystokratów i dam dworu, co z kolei wymusiło konieczność powstania eleganckich pojemników do ich przechowywania. Wykonywano je z rzadkich gatunków drewna, skóry, kości słoniowej czy metali szlachetnych, inkrustowano szlachetnymi kamieniami lub masą perłową na zewnątrz, wnętrze zaś wykładano jedwabiem lub aksamitem. Wiek XIX, wraz z industrializacją i rozkwitem klasy średniej, sprawił, że przyborniki do szycia zaczęły się stawać bardziej proste oraz praktyczne.

 

 

wszystkie aktualności