Studium Muzealne

MUZEOTERAPIA
Nowoczesne metody
radzenia sobie ze stresem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z prof. dr hab. n. med. Jadwigą Jośko-Ochojską – cenionym lekarzem specjalizującym się w chorobach wewnętrznych, neurofizjologiem oraz specjalistą w dziedzinie zdrowia publicznego.

Profesor Jośko-Ochojska poświęca swoje badania głównie medycznym aspektom związanym ze stresem. Jako lekarz holistycznie postrzegający pacjenta zwraca uwagę na negatywne skutki stresu umożliwiające powstawanie i rozwój wielu chorób.

Tematem spotkania będzie muzeoterapia jako nowoczesna metoda radzenia sobie ze stresem. To forma terapii wykorzystująca pozytywny wpływu sztuki zgromadzonej w muzeach na dobrostan psychiczny, fizyczny, duchowy i społeczny konkretnej osoby.


Muzeum Zamkowe w Pszczynie | Sala lustrzana
Czwartek | 21.03.2024 | g. 17.00
Wstęp: 5 zł | bilety do nabycia online
lub w kasie Muzeum przed rozpoczęciem wydarzenia

ANKIETA – Rewitalizacja Oficyny Zamkowej

Twoje sugestie są cenne! Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej zaplanowanego do realizacji zadania pn.  

Rewitalizacja budynku gospodarczego, budynku oficyny wraz z otoczeniem i przystosowanie do prowadzenia działalności muzealnej.

Oficyna wraz z budynkiem gospodarczym zlokalizowane przy pszczyńskim zamku, dawniej przeznaczona była dla książęcej służby. Obiekt został pozyskany przez Muzeum w roku 2023 roku. Oba budynki wymagają generalnego remontu.

Planujemy rewitalizację kompleksu, czyli nadanie nowych funkcji i przywrócenie do użytku mieszkańcom i zwiedzającym.

 Cele rewitalizacji:

  1. Remont budynku.
  2. Pozyskanie przestrzeni na kreatywne działania.
  3. Rozwój działań edukacyjnych muzeum.
  4. Zachęcanie do korzystania z muzeum i zaangażowanie w działania muzeum różnorodnych typów i grup odbiorców.

1798. Lâm Duc Hiên. Wystawa fotografii

26 kwietnia – 30 listopada 2024

Stajnie Książęce w Pszczynie

Nowa wystawa w Stajniach Książęcych w Pszczynie, przygotowana we współpracy ze Stadniną Ochaby, zaprezentuje cykl fotografii, stanowiących część projektu artystycznego „1798”. Tytuł projektu nawiązuje do daty powstania Stadniny Koni w Ochabach. Autorem prac jest uznany francuski fotograf laotańskiego pochodzenia Lâm Duc Hiên. Integralną częścią projektu jest przygotowywana do wydania książka o tym samym tytule, której autorami są Piotr Czakański i  Lâm Duc Hiên, która ukaże się jesienią tego roku. Jest to epicka opowieść o Tobiasie, realnej postaci związanej z Ochabami, dla której konie są synonimem dobroci i piękna.

Francusko-laotański fotograf Lâm Duc Hiên urodził się  w 1966 roku nad brzegiem Mekongu w Laosie, a stamtąd wyemigrował z rodziną  do Francji. Zanim tam dotarł, spędził dwa lata w obozie dla uchodźców w Tajlandii, co odcisnęło na nim piętno na zawsze. We Francji artysta uzyskał dyplom w dziedzinie sztuk pięknych. 

Jego otwartość na świat zabarwia jego prace fotograficzne humanistyczną wrażliwością. Zaangażowanie  artysty znajduje odzwierciedlenie w jego osobistych projektach, a także w zleceniach dla prasy i organizacji pozarządowych. Rumunia, Rosja, Bośnia, Czeczenia, Rwanda, Sudan, a zwłaszcza Irak to terytoria, które fotografuje. Fotografie  Lâm Duc Hiêna dokumentują ogrom zniszczeń spowodowanych głównymi konfliktami końca XX i początku XXI wieku.  Artysta zaangażowany jest w ochronę zasobów naturalnych, dokumentuje również wpływ współczesnych zmian na sposób życia wzdłuż rzek Mekong i Niger.

Jego prace są regularnie publikowane w prasie, wydawnictwach książkowych i pokazywane na wystawach.  Lâm Duc Hiên jest zdobywcą licznych nagród: prestiżowej nagrody World Press Photo za cykl o mieszkańcach Iraku, nagrody Leica Award, Wielkiej Europejskiej Nagrody miasta Vevey, nagrody Villa Medicis,  nagrody Fundacji Jean-Luc Lagardère’a.

Artysta jest członkiem agencji fotograficznej Agence VU w Paryżu. Mieszka i pracuje między Francją a Kurdystanem.

Częścią aranżacji będą aranżacje kwiatowe, przygotowane przez firmę florystyczną  Róża Group z Goczałkowic.

Wernisaż wystawy: czwartek 25 kwietnia br., godz. 17.00 Stajnie Książęce

Wydarzenia towarzyszące:

  • Oprowadzania kuratorskie: czwartki , godz. 12.00 oraz wybrane weekendy, więcej informacji znajdzie się na stronie https://zamek-pszczyna.pl/ i mediach społecznościowych
  • Finisaż wystawy: wieczór autorskim książki „1798”, dokładny termin będzie podany w późniejszym czasie.

Muzeum poszukuje pamiątek związanych ze służbą książęcą

14 grudnia 2023 r. Muzeum Zamkowe w Pszczynie stało się właścicielem Oficyny Zamkowej wchodzącej niegdyś w skład kompleksu zamkowego w Pszczynie. Na najbliższe lata zaplanowano realizację projektu mającego na celu rewitalizację budynku wraz z otoczeniem i przystosowanie go do prowadzenia działalności muzealnej. Muzeum planuje m.in. przygotowanie w oficynie wystawy poświęconej codziennemu życiu służby na dworze książąt pszczyńskich.

Prosimy o kontakt, jeżeli posiadają Państwo jakiekolwiek pamiątki związane z dawnymi pracownikami książęcymi, które mogłyby zostać udostępnione na potrzeby wystawy.
Z chęcią wysłuchamy też wspomnień dotyczących osób będących na służbie u księcia.


Osoba do kontaktu:

Sylwia Smolarek-Grzegorczyk     
e-mail: s.smolarek@zamek-pszczyna.pl  
tel. 603 327 556

Żeńska służba książęca na tle tarasu zamkowego, pierwsza od prawej prawdopodobnie kucharka Maria Lorek, 
Pszczyna, l. 30. XX w., 
zbiory Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Żeńska służba książęca na tle tarasu zamkowego,
pierwsza od prawej kucharka Maria Lorek,
Pszczyna, l. 30. XX w.,
zbiory Muzeum Zamkowego w Pszczynie

8 marca – Dzień Kobiet w Muzeum

Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca 2024 r. serdecznie zapraszamy wszystkie Panie do zwiedzania Wystawy „Wnętrz XIX i XX-wiecznych” w Zamku.
Bilet wstępu 5 zł od osoby.

Co słychać w Zameczku Myśliwskim Promnice?

Od jesieni ubiegłego roku trwają intensywne prace (kolejny etap) związane z rewitalizacją Zameczku wraz z otoczeniem towarzyszącym, których celem jest przystosowanie obiektu do działalności muzealnej.

Prowadzone są m.in.:

Renowacja budynku tzw. Starej Stodoły (wykonano już odsłonięcie układu wieńcowego ścian, konserwację drewna, adaptację poddasza na cele muzealne, wymianę pokrycia dachowego, montaż instalacji technicznych i alarmowych).

Budowa tzw. Nowej Stodoły, czyli nowego budynku, gdzie znajdą się pomieszczenia edukacyjne oraz zaplecze administracyjne i gospodarcze.

Prace bezpośrednio przy budynku Zameczku:

– renowacja tynków i stolarki na elewacjach,

– remont piwnic oraz pomieszczeń II piętra (odsłonięto m.in. dawny układ muru szachulcowego i zabytkową podłogę),

– w Sali Kominkowej usuwane są późniejsze warstwy barwnej polichromii z kamiennego kominka oraz prowadzone są próby usunięcia warstw współczesnego lakieru z wystroju drewnianego Sali.

Wiosna z Fryderykiem — Rachel Naomi Kudo

Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim

Rachel Naomi Kudo


Sala Lustrzana

Sobota, 2 marca 2024
godz. 18:00

Prowadzenie koncertu: Jan Popis



program

Walc, nie tylko wiedeński


FRANZ SCHUBERT / 17971828
Wanderer Fantasie C-dur D 760
12 Valses nobles D 969  (9-12)

FRYDERYK CHOPIN / 1810 – 1849
Walc As-dur op. 69 nr 1
Ballada g-moll op. 23
Mazurek a-moll op.17 nr 4
III Scherzo cis-moll op. 39
Barkarola Fis-dur op. 60

Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
PlayPause

RACHEL NAOMI KUDO

– pianistka pochodzenia japońsko-koreańskiego urodziła się w Waszyngtonie. Absolwentka nowojorskiej Juilliard School of Music. Laureatka m.in. Nagrody Artura Rubinsteina i Nagrody Chopinowskiej. Zajmowała czołowe lokaty na wielu prestiżowych konkursach, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku, na Konkursie im. Giny Bachauer, na Amerykańskim Konkursie Chopinowskim w Miami, a na XV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 2005 roku znalazła się w wąskim gronie finalistów. Koncertowała m.in. w Carnegie Hall, Musikverein, Salle Cortot w Paryżu i in.

      

W wieku 16 lat zagrała z orkiestrą symfoniczną Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego. Jako młoda, wybitnie utalentowana pianistka została uhonorowana amerykańską nagrodą Gilmore Young Artist Award. Stałą opiekę nad rozwojem jej talentu sprawował Leon Fleisher. Uprawia jogę. Sporo czasu spędza w kuchni. Pasjonują ją podróże. Chopin należy do jej ulubionych kompozytorów.


 

Moja Przygoda w Muzeum 2024

Przedszkole nr 6 w Pszczynie Zuzanna Jagiełło, 6 lat KSIĘŻNA PRZED PAŁACEM

„Moja przygoda w muzeum” organizowana w ramach Artystycznych Spotkań dla Dzieci i Młodzieży w Muzeum Okręgowym w Toruniu to konkurs plastyczny realizowany z myślą o dzieciach i młodzieży. W Muzeum Zamkowym w Pszczynie ma swoją długoletnią tradycję – odbywa się już od 1988 r. 


Szkoła Podstawowa nr 8 w Rudołtowicach Milena Szweda, 8 lat DAISY W PARKU

Od 31 stycznia 2024 r. w Muzeum Zamkowym w Pszczynie rozpoczynamy kolejną, XXXVI edycję Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży Moja Przygoda w Muzeum. Do uczestnictwa w eliminacjach okręgowych pragniemy zaprosić grupy szkolne, przedszkolne, członków kółek plastycznych oraz wszystkich chętnych, młodych artystów i ich opiekunów. Uczestnictwo w spotkaniach umożliwia zaprezentowanie w formie plastycznej wrażeń i emocji, które towarzyszą odwiedzającym Muzeum w czasie wizyt na ekspozycjach muzealnych.

Szkoła Podstawowa nr 7 w Czechowicach Dziedzicach Aleksandra Liszka, 11 lat RÓŻOWY KĄCIK
Aleksandra Liszka – Różowy kącik

Milena Szweda – Daisy w parku

Projekt ten adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat w następujących kategoriach wiekowych:

  • GRUPA I
    5 — 6 lat
  • GRUPA II
    7 — 9 lat
  • GRUPA III
    10 — 12 lat
  • GRUPA IV
    13 — 15 lat
  • GRUPA V
    16 — 18 lat
  • GRUPA VI
    osoby z niepełnosprawnością intelektualną / do 25 roku życia

TERMIN

Zgłoszone grupy konkursowe przyjmowane będą w dniach i godzinach otwarcia Muzeum dla publiczności od wtorku do piątku od 31 stycznia do 12 kwietnia 2024 r., a wykonane prace należy złożyć w Stajniach Książęcych w Pszczynie do 26 kwietnia 2024 r.

Bilet: 2 zł / os.

ZAPISY

Prosimy o uzgodnienie terminu z Działem Edukacji Muzeum:

Pliki do pobrania



Wiosna z Fryderykiem — Chloe  Jiyeong  Mun

Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim

Chloe  Jiyeong  Mun


Sala Lustrzana

Sobota, 9 marca 2024
godz. 18:00

Capriccio Quintet:
Agnieszka Urbańczyk – I skrzypce
Marek Krótki – II skrzypce
Radosław Mikołajczyk – altówka
Anna Matera – wiolonczela
Grzegorz Skórka – kontrabas

Prowadzenie koncertu: Jan Popis



Wiosna z Fryderykiem

program

Ideał, któremu już pół roku służył


FRYDERYK CHOPIN / 1810 – 1849
3 Mazurki op. 50 / G-dur, As-dur, cis-moll
Fantazja f-moll op. 49
II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 / w wersji kameralnej
Maestoso, Larghetto, Allegro vivace



Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim — Rachel Naomi Kudo
PlayPause

CHLOE  JIYEONG  MUN

– pianistka zwróciła na siebie uwagę świata w roku 2014, w wieku 18 lat, kiedy to zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie w Genewie. W 2015 roku wygrała również Międzynarodowy Konkurs im. Ferruccia Busoniego we Włoszech. Przewodniczący jury, słynny pianista Jörg Demus powiedzieł wówczas „Odkryłem u niej na nowo naturalność muzykalności, o której myślałem, że już zaginęła”. Od tego czasu zyskała reputację jednej z najbardziej poszukiwanych artystek swojego pokolenia. Swój pierwszy album Schumann Piano Sonata No.1 & Fantasie nagrała dla Deutsche Grammophon.

      

Urodzona w Yeosu w Korei Południowej w 1995 roku, Chloe rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku pięciu lat. Studiowała m.in. w Akademii Barenboim Said u Sir Andrása Schiffa. Po raz pierwszy przyjechała do Polski w 2009 roku, by w wieku 14 lat wygrać Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy.


 

Wiosna z Fryderykiem — Jakub Kuszlik

Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim

Jakub Kuszlik


Sala Lustrzana

Sobota, 16 marca 2024
godz. 18:00

Stechek String Quintet:
Piotr Steczek – I skrzypce
Hanna Steczek – II skrzypce
Magdalena Maier-Borowska – altówka
Aleksandra Steczek – wiolonczela
Paweł Łamik – kontrabas

Prowadzenie koncertu: Jan Popis



program

Dumanie w piękny czas wiosenny, ale przy księżycu


FRYDERYK CHOPIN / 1810 – 1849
Polonez-Fantazja As-dur op. 61
I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 / w wersji kameralnej
Allegro Maestoso, Romans Larghetto, Rondo Vivace



Bilet: 80 zł

JAKUB KUSZLIK

– laureat IV nagrody (najwyższej wśród polskich uczestników) oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków na XVIII Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (2021). Absolwent klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017), zdobywcą wielu laurów w konkursach krajowych i międzynarodowych.

      

Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii i Islandii. W 2018 roku wystąpił z recitalami w Nowym Jorku, w Lincoln Center. W 2019 roku otrzymał II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku i III nagrodę w Top of the World International Piano Competition. Repertuar pianisty jest niezwykle bogaty i zróżnicowany, choć specjalizuje się on w interpretacji dzieł klasycznych.


 

Wiosna z Fryderykiem — Tomasz Ritter

Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim

Tomasz Ritter


Sala Lustrzana

Sobota, 23 marca 2024
godz. 18:00

Prowadzenie koncertu: Jan Popis



program

Śpiewać na fortepianie


WOLFGANG AMADEUS MOZART / 1756 – 1791
Fantazja c-moll KV475

LUDVIG VAN BEETHOVEN / 1770 – 1827
VI Sonata F-dur op.10 nr 2
Allegro, Menuetto Allegretto, Presto

  • Koncert na fortepianie historycznym marki Erard z 1839 roku.

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY / 1809 – 1847
Pieśni bez słów: As-dur op. 38 nr 6, a-moll op. 53 nr 5, C-dur op. 67 nr 4, h-moll op. 67 nr 5, e-moll op. 62 nr 3, B-dur op. 67 nr 3                                                           

FRYDERYK CHOPIN / 1810 1849
Preludium Des-dur op. 28 nr 15
Scherzo h-moll op. 20



Bilet: 80 zł

TOMASZ RITTER

– pianista / fortepianista / klawesynista. Zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018). Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in. zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. W roku 2018 był nominowany do „Paszportów Polityki”, a w roku następnym – do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”. Dwukrotny stypendysta programu „Młoda Polska” (2019, 2023). Edukację rozpoczął w rodzinnym Lublinie u Bożeny Bechty-Krzemińskiej.

      

W 2008 roku został uczniem Iryny Rumiancewej-Dąbrowskiej w Warszawie. Uzyskał dyplom Konserwatorium Moskiewskiego w klasach: Alexieja Lubimowa (fortepian historyczny), Michaiła Woskresenskiego (fortepian współczesny) i Marii Uspienskiej (klawesyn). Koncertuje w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych występując solo, kameralnie oraz z towarzyszeniem orkiestry. Dotąd nagrał 3 płyty CD, w tym dwie na historycznych fortepianach Buchholtza, Pleyela, Erarda i Grafa.


 

10 lat „Wiosny z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim”

W 2015 roku lat w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie zainaugurowany został cykl koncertów pt. „Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim”, którego głównym założeniem jest prezentacja dzieła wielkiego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina, w wykonaniu znakomitych artystów z całego świata, w tym laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Plakat - 10 lat „Wiosny z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim”

W jubileuszowym roku „Wiosna z Fryderykiem” muzycznie rozkwitać będzie w cztery soboty marca, począwszy od 2.03. W Sali Lustrzanej wystąpią artyści młodego pokolenia, którzy pokochali twórczość Chopina i potrafią zaprezentować cały jej romantyczny koloryt, ekspresję i emocjonalność.
Cykl rozpocznie recital fortepianowy zatytułowany „Walc, nie tylko wiedeńskiw wykonaniu Rachel Naomi Kudo. W kolejną sobotę, 9 marca pianistka Chloe Jiyeong Mun zaprezentuje program pt. „Ideał, któremu już pół roku służył”. Artystce towarzyszyć będzie Capriccio Quinet. Następnie 16 marca Jakub Kuszlik wraz z Stechek  Quintet zaproszą nas na „Dumanie w piękny czas wiosnowy, ale przy księżycu”. Na zakończenie, 23 marca, koncert pt. „Śpiewać na fortepianie”  wykona Tomasz Ritter. Pianista, zwycięzca I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, zagra na fortepianie marki Erard z 1839 roku.

Pomysł na koncerty chopinowskie odbywające się w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach nagrodził się w 2010 roku z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Pięć lat później cykl miał swą pierwszą pszczyńską odsłonę. W Muzeum Zamkowym w Pszczynie w ciągu 10 lat wystąpiło 44 artystów – pianistów, kwintety smyczkowe i duety instrumentalne. Wystąpili artyści z Polski, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy i Włoch. Opiekę artystyczną nad festiwalem od początku sprawuje Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkurów pianistycznych, specjalizujący się w muzyce fortepianowej, w szczególności w interpretacji dzieł Fryderyka Chopina.

Przed koncertami będzie można zwiedzać część apartamentów reprezentacyjnych na I piętrze zamku.

„Wiosna z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim” organizowana jest wspólnie z Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

BILETY W CENIE 80 ZŁ
Sprzedaż biletów: www.bilety.zamek-pszczyna.pl lub w kasie muzealnej w godzinach otwarcia.

PROGRAM


sobota, 2 marca 2024, godz. 18:00 

Walc, nie tylko wiedeński

WYKONAWCY

RACHEL NAOMI KUDO

Jan Popis – prowadzenie koncertu



PROGRAM

FRANZ SCHUBERT (1797 -1828)
Wanderer Fantasie C-dur D 760
12 Valses nobles D 969  (9-12)

FRYDEYK CHOPIN (1810 -1849)
Walc As-dur op. 69 nr 1
Ballada g-moll op. 23
Mazurek a-moll op.17 nr 4
III Scherzo cis-moll op. 39
Barkarola Fis-dur op. 60

sobota, 9 marca 2024, godz. 18:00 

Ideał, któremu już pół roku służył

WYKONAWCY

CHLOE  JIYEONG  MUN

Capriccio Quintet:
Agnieszka Urbańczyk – I skrzypce
Marek Krótki – II skrzypce
Radosław Mikołajczyk – altówka
Anna Matera – wiolonczela
Grzegorz Skórka – kontrabas

Jan Popis – prowadzenie koncertu

PROGRAM

FRYDERYK CHOPIN (18101849)
3 Mazurki op. 50 (G-dur, As-dur, cis-moll)
Fantazja f-moll op. 49
II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 (w wersji kameralnej)
Maestoso, Larghetto, Allego vivace

sobota, 16 marca 2024, godz. 18:00

Dumanie w piękny czas wiosenny, ale przy księżycu

WYKONAWCY

JAKUB KUSZLIK

Stechek String Quintet:
Piotr Steczek – I skrzypce
Hanna Steczek – II skrzypce
Magdalena Maier-Borowska – altówka
Aleksandra Steczek – wiolonczela
Paweł Łamik – kontrabas

Jan Popis – prowadzenie koncert



PROGRAM

FRYDERYK CHOPIN (18101849)
Polonez-Fantazja As-dur  op. 61
I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 (w wersji kameralnej)
Allegro Maestoso, Romans – Larghetto, Rondo – Vivace




sobota, 23 marca 2024, godz. 18:00 

Śpiewać na fortepianie

Koncert na fortepianie historycznym marki Erard z 1839 roku

WYKONAWCY

TOMASZ RITTER

Jan Popis – prowadzenie koncertu


PROGRAM

WOLFGANG AMADEUS MOZART (17561791)
Fantazja c-moll KV475

LUDVIG VAN BEETHOVEN (17701827)
VI Sonata F-dur op.10 nr 2
Allegro, Menuetto – Allegretto, Presto

FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY (18091847)
Pieśni bez słów: As-dur op. 38 nr 6, a-moll op. 53 nr 5, C-dur op. 67 nr 4, h-moll op. 67 nr 5, e-moll op. 62 nr 3, B-dur op. 67 nr 3                                                           

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)
Preludium Des-dur op. 28 nr 15
Scherzo h-moll op. 20