Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

Ekspozycje w Stajniach Książęcych

Uprzejmie informujemy, że w Stajniach Książęcych w Pszczynie zwiedzać można ekspozycję „Na łów, na łów, towarzyszu mój!” poświęconą lasom pszczyńskim, żyjącej w nich zwierzynie, polowaniom oraz personelowi łowieckiemu, prezentującą broń myśliwską, trofea, archiwalne fotografie i dokumenty pochodzące ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie, wystawę czasową poświęconą malarstu światowej sławy artysty operowego pt. "Malarstwo Wiesława Ochmana. Impresje, drobiazgi, szkice i nastroje" oraz ekspozycję zabytkowych pojazdów konnych, gdzie prezentowana jest Kareta Clarence z pocz. XX wieku, wyprodukowana przez niemiecką fabrykę Jos. Neuss z Berlina, oraz Powóz typu „MYLORD” z pocz. XX wieku wyprodukowany w Czechach (Karel Walouch v Litovli). Pojazdy pochodzą ze zbiorów Muzeum – Zamku w Łańcucie.

Ponadto w Wozowni znajduje się wystawa "W purpurze i złocie. Karety paradne króla Jana III Sobieskiego" prezentująca zachowane w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie fragmenty karety triumfalnej Jana III oraz dwóch karet paradnych Jana III i Marii Kazimiery. Fragmenty karet umieszczono w ich pierwotnych miejscach na specjalnie przygotowanych stelażach w formie pudeł XVII-wiecznych pojazdów typu francuskiego.

Na I piętrze Stajni znajdują się Otwarte pracownie konserwatorskie udostępnione do zwiedzania. Pracownie otwarte są dla publiczności w każdą środę w godzinach od 11.00 do 14.00, zaś zlokalizowane w dawnych garażach książęcych Otwarte muzealne pracownie konserwatorskie przeznaczone są na potrzeby lekcji muzealnych, w ramach specjalnie przygotowanych programów, w trakcie których będzie można zapoznać się z technikami konserwacji zabytków.

Biblioteka multimedialna, czytelnia

W Stajniach działa także ogólnodostępna biblioteka multimedialna, w której można zapoznać się z wybranymi publikacjami Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

wszystkie aktualności