Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

8 marca

"Na pamiątkę uroczej inwazji
W studio w Wolfsgarten!
Ruth Mercier"

Ilustracja z albumu księżnej Daisy von Pless powstała, gdy arystokratka gościła w Wolfsgarten koło Darmstadtu u wielkiego księcia i wielkiej księżnej Hesji w październiku 1901 r. Oto jak wspominała tę wizytę w swych pamiętnikach:

W przyjęciu wzięli udział lady Georgiana Buchanan, której mąż został właśnie mianowany sekretarzem brytyjskiej ambasady w Berlinie; Ruth Mercier, uznana artystka, mająca w zwyczaju malować w studio wielkiej księżnej i zachęcać swą gospodynię do ukochanej przez nią sztuki, w której, jak na amatorkę, okazała się niezwykle biegła. Mikołaj książę Grecji [...] także tam był.

 

Ruth Mercier

to francuska malarka i akwarelistka urodzona w Szwajcarii. W 1885 r. zdobyła wyróżnienie na Salonie Artystów Francuskich, zaś w 1900 r. brązowy medal na Wystawie Światowej. Swe prace wystawiała także w Anglii, m.in. w Londynie czy Manchesterze. Mieszkała w Cannes, Paryżu, Londynie. U schyłku XIX w. należała do artystycznego kręgu, który wiódł sielskie życie w Prowansji. Bliskie związki łączyły ją z brytyjską arystokracją, wśród której Cannes cieszyło się w owym czasie dużą popularnością.

wszystkie aktualności